shadow

Şehirde yaşayan insanlar üç yıl içerisinde, Almanya’nın iki büyük firması sayesinde akıllı telefonlarını kullanarak tamamen sürücüsüz taksi çağırabilecekler.

Daimler ve Bosch firmaları yeni bir ortaklık oluşturma niyetinde olduklarını ve şehirlerde tamamen sürücüsüz bir taksi üretmeyi planladıklarını duyurdular. Proje Daimler firmasının araç üretim tecrübesini Bosch firmasının donanım ve teknolojisiyle birleştirmeyi amaçlıyor. Bu iki firmanın birleşim sürecinin 2020 yılını bulacağı tahmin ediliyor.

Daimler yetkililerinin açıklaması ise şu şekilde; “Bosch ve Daimler, şehir kullanımı için tamamen sürücüsüz araç üreterek, daha düzenli bir trafik akışı ve daha güvenli yollarda seyahat için aradaki engelleri kaldırmak ve faydalı olmak için bu sistemleri geliştirmeyi hedefliyor.” Başlangıcın nerede ve ne şekilde olacağı hakkında detaylı bilgiler henüz belli değil ama Bosch ve Daimler kalabalık şirketlerin ve güçlü ortaklıkların olduğu otonom araç piyasasına dahil olacak. Rakiplerinden bazıları ise şunlar; Uber-Volvo ortaklığı, Waymo-Fiat ve General Motors-Lyft.

Daimler, daha önce ki mobilite deneyimlerinden yararlanma niyetinde olduğunu ifade eden bir açıklamada bulundu. Bosch için partnerlik, Nvidia ile olan ortaklığının sonucu olan beyin gücünü kullanmak için iyi bir fırsat olacağı ifade ediliyor. Bosch ve Daimler birlikte Level 4 otonom araçları üretmeyi amaçlıyor. Bu araçlar belirli coğrafyada ya da belirli bir rotada insansız olarak ilerleyebilecekler. Ancak, Level 5 araçları, tüm coğrafyada herhangi bir kısıtlama olmaksızın ilerleyebilecekler. Taksi olarak hangi araç veya araçların kullanılacağı ve özelliklerinin ne olacağı bilinmiyor.  Başlangıç için Mercedes-Benz F 015 otonom araç konseptinin kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Haber: Soner ÜNLÜER

Yazar

Editör

Paylaş

shadow

Diğer Yazılar