shadow

2017 Formula 1 sezonun ikinci yarışında Mercedes AMG Petronas ilk birinciliği elde etti. Çin Grand Prix’ine ilk cepten başlayan Lewis Hamilton yarışı da ilk sırada tamamladı. Britanyalı pilot böylece şampiyona liderliğine de yükseldi. Mercedes AMG Petronas’ın diğer pilotu Valtteri Bottas ise yarışı 6. sırada tamamladı.

2017 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı olan Çin Grand Prix’ini Mercedes AMG Petronas’ın dünya şampiyonu pilotu Lewis Hamilton kazandı. Bu zaferle Britanyalı pilot şampiyona liderliği koltuğunu Sebastian Vettel’le paylaşmış oldu. Mercedes AMG Petronas’ın diğer pilot Valtteri Bottas ise mücadelede 6. oldu.

Yarışın başında iki kez güvenlik aracı piste girerken Hamilton birçok pilotun aksine pit-stop yapmadı. Bu tercihi ile pol pozisyonundan başladığı yarışta avantajını geliştiren Britanyalı, kariyerinin 54’üncü, bu sezonun ise ilk birinciliğine de Çin’de ulaşmış oldu. Yarışa üçüncü cepten başlayan Mercedes AMG Petronas’ın diğer pilotu Valtteri Bottas ise mücadeleden 6. olarak ayrıldı.

Bu sonuçla Lewis Hamilton pilotlar sıralamasında puanını 43’e yükselterek liderlik koltuğuna oturdu. Ferrari pilotu Vettel de aynı puanla liderliği Hamilton’la paylaştı. Valtteri Bottas ise sıralamada puanını 23’e taşıdı.  Takımlar sıralamasında Mercedes AMG Petronas da 66 puanla markalar sıralamasında liderliğe yükseldi.

Formula 1’de 2017 sezonunun üçüncü yarışı 16 Nisan 2017 tarihinde Bahreyn’de gerçekleştirilecek. Bahreyn’de son üç sezonda Mercedes AMG Petronas’tan Nico Rosberg bir, Lewis Hamilton ise iki kez yarış zaferine ulaşmıştı.

Yazar

Editör

Paylaş

shadow

Diğer Yazılar