shadow

2017 Formula 1 sezonun beşinci yarışında Mercedes AMG Petronas’ın Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı. İspanya Grand Prix’ine ilk cepten başlayan Lewis Hamilton, zorlu mücadelede damalı bayrağın altından geçen ilk isim oldu. Valtteri Bottas ise yarışı tamamlayamadı.

2017 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun beşinci yarışı olan İspanya Grand Prix’ini Mercedes AMG Petronas’ın Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı. Başarılı sürücü böylece bu sezon ikinci zaferine erişmiş oldu. Hamilton’un takım arkadaşı Valtteri Bottas ise üçüncü cepten başladığı yarışı tamamlayamadı.

Yarışa 1. cepten başlayan Hamilton, ilk virajla birlikte liderliği Ferrari pilotu Sebastian Vettel’e kaptırdı. Ancak doğru pit-stop stratejisi ve doğru lastik seçimi avantajını kullanan Hamilton bitimine 22 tur kala yeniden zirveye çıktı. Bu andan sonra liderliği bırakmayan Britanyalı pilot bu sezonun kendisi adına ikinci zaferine erişti. Mercedes AMG Petronas’ın Fin pilotu Valtteri Bottas ise yaşadığı sıkıntı nedeniyle 3. sırada götürdüğü yarışı yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Bu sonuçla Lewis Hamilton 98 puanla şampiyona ikinciliğini korurken, İspanya’dan puan çıkaramayan Valtteri Bottas da 63 puanla üçüncülüğünü sürdürdü. Takımlar sıralamasında ise Mercedes AMG Petronas puanını 161’e yükseltti.

Formula 1’de 2017 altıncı yarışı 28 Mayıs 2017 tarihinde Monaco’da gerçekleştirilecek. Monaco’da son 4 sezonda da Mercedes AMG Petronas pilotları kazanmayı başarmıştı.

Yazar

Editör

Paylaş

shadow

Diğer Yazılar