shadow

Honda Civic’in puzzleının son parçası olan Si modeli gün yüzüne çıktı. Ancak beklenilenden daha az güçlü olduğu söylenilebilir.

Hem Civic Si sedan hemde coupe 1.5 litre dört silindir turboşarjlı motora sahip ve bu motor 5700 d/d da 205 PS güç sunuyor. Bir önceki Civic Si modeli güncel olan ile aynı motora ve güce sahip olarak biliniyor. Ancak, tork değerlerindeki optimum değişim ile bu oran 260 Nm civarında bir değere ulaşılmış. Bu tork ise 2100 d/d ile 5000 d/d arasında elde ediliyor. Motor, diğer kompakt spor otomobil modelleriyle karşılaştırıldığında zayıf kalsa da Honda bazı müşteri dostu donanımlarda sunuyor.

Civic Si, sadece 6 ileri manuel şanzımana sahip olarak satın alınabiliyor. Ayrıca bu modele özel mekanik kilitli diferansiyel de mevcut. Fren sistemi bu kilitli diferansiyel sistemine pek müdahalede bulunmuyor. Doğal olarak viraj denge çubuğu ve diğer gerekli yürüyen aksam ekipmanları için Civic Type R modelinde yer verilen parçalar bu araçta da kullanılmış. Fren sisteminde iyileştirmeler yapılarak bu araca daha uyumlu hale getirilmiş.

Araçta yer alan Sport tuşu ise süspansiyon, direksiyon ve gaz tepkilerini normal versiyondan farklı olarak çok daha sportif bir hale getiriyor ve kullanıcıya daha keyifli bir kullanım olanağı sunuyor. Görsel olarak, Si sedan ve coupe versiyonları yeni tampon ve siyah radyatör ızgarası ile hatchback versiyonuna kıyasla daha agresif bir görünüme sahip.

Sportif Civic Si’ın arka kısımda ise tampon, stop ve egzoz çıkışı kendine özgü bir tasarıma sahip. İki versiyonun spoiler (rüzgarlık) tasarımı da karoser yapısına göre farklılık gösteriyor. İç mekanda ise, Si logolu spor koltuklar dikkat çekiyor. Pedallarda ve göstergelerde alüminyum kaplamalar ve tuşlarda kırmızı dokunuşlar göze çarpıyor. Civic Si aynı zamanda konforlu ve eğlenceli özellikleri ile birlikte iyi bir donanıma sahip olacak. Bunlardan bazıları ise şu şekilde; çift bölgeli dijital klima, yağmur sensörü, 7 inçlik bilgi ekranı ve 10 hoparlörlü 450 wattlık ses sistemi.

Aracın fiyatının Amerika pazarında ortalama $20,000 doların biraz üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Haber: Soner ÜNLÜER

Yazar

Editör

Paylaş

shadow

Diğer Yazılar