shadow

Jaguar’ın duyulmamış başarılarından birisi, hangi aracı üretirse üretsin onu kolay bir şekilde büyük bir V-8 motor ile birlikte sunuyor olmasıdır. Jaguar, motor bölümüne müdahale edilmeden ya da kaputta hava girişleri verilmeksizin, 3.0 litre V-6 bir motoru 5.0 litre V-8 bir motora çevirebilme yeteneğine sahip. Ancak, yakında gelmiş geçmiş en hızlı Jaguar artık F-type SVR yerine XE SV Project 8 olacak.

XE sedan, aslında daha önce Jaguar-Land Rover özel araç operasyonları bölümünün imzasıyla V-8 motora sahip 592 PS güç üretebilen hali hazırda bir araç geliştirmişti. Jaguar, Project 8’i gün yüzüne çıkarmak için şuan için sessiz ancak haziranın sonuna doğru araç hakkında detaylı bilgilerin verilmesi bekleniyor. Jaguar, yaklaşık olarak bu araçtan 300 adet üretmeyi planlıyor ama fiyat henüz belirsiz. Project 8, genetiksel olarak İngiliz soyundan geldiğini iddia edilebilir. 2002 yılında, X-type Racing Concept ile Jaguar var olan potansiyelini ortaya çıkarmıştı.

Bu zamanlarda, aynı zamanda S-type modeli de katıldığı V-8 Supercar yarışlarında ilk sıralarda yer almıştı. Günümüzde ise, XF modeli İngiliz Touring Araç Serilerinde ve Uluslararası Supercars Serilerinde yer aldı. Ancak, Project 8’i yakında zamanda ortaya çıkmayacak gibi görünüyor. Onun yerine güncel olarak XF, XF Sportbrake ve F-Pace modelleri satışa sunuluyor.

Haber: Soner ÜNLÜER

Yazar

Editör

Paylaş

shadow