shadow

Emilia-Romagna GP Sıralama Turları: En Hızlı Valtteri Bottas!

Emilia-Romagna GP Sıralama Turları: En Hızlı Valtteri Bottas! Pandemi nedeniyle bu yıl alışımışın dışında bir Formula 1 takvimi uygulanıyor. Bu durumun bir örneği de 14 yıl aradan sonra bu hafta sonu yeniden koşulan İmola GrandPrix’si.

2020 Formula 1 takviminin 13. yarışı olan Emilia-Romagna GrandPrix’sindeki bir diğer farklılık ise, standart 3 günlük format yerine bu hafta sonu 2 günlük format uygulandı. Yani Cuma günü pistte herhangi bir etkinlik yapılmadı. Şimdi, birlikte sıralama turlarının nabzını tutalım. 90 dakikalık tek antrenman seansında Mercedes takımın üstünlüğü sıralama turlarında da devam etti. Takvimdeki birçok yarıştan da aşina olduğumuz gibi, Mercredesleri RedBull takip etti.

Oldukça yakın sürelerin elde edildiği sıralama turlarının 2. seansının ardından, 3. seansta da tabir-i cazise kıran kırana bir mücadele yaşandı. İlk hakların ardından Hamilton 1:13.781 ile geçici olarak pole pozisyonunu kazanırken onu 0.031 saniye farkla takım arkadaşı Bottas takip etti. Onların 0.7 saniye arkasında Verstappen, 0.8 saniye arkasında ise oldukça iyi bir hafta sonu daha geçiren AlphaTauri sürücüsü Gasly takip etti.

Ferrari’de ise, Leclerc 1 saniye geride 5. olurken, onu Norris, Kvyat, Ricciardo ve Sainz takip ettiler. Albon ilk hakların ardından orta sıralarda bir yer edinse de tur zamanı silindiği için geriye düştü.

Valtteri Bottas, Formula 1 Kariyerinin 15. Pole Pozisyonunu Elde Etti

Son seanstaki son hakların ardından ise pole pozisyonu el değiştirdi. Fin pilot Valtteri Bottas, son bölümde takım arkadaşı Hamilton’dan daha iyi bir tur atmayı başardı ve pole pozisyonunu kazanan isim oldu. Bottas böylece bu seneki 4., kariyerindeki ise 15. pole pozisyonunu kazanmış oldu. Hamilton ikinci hakkında derecesini geliştirse de takım arkadaşının önünde kalmayı başaramadı ve ikinci sırada seansı tamamladı.

Bu sene birçok sıralamalarda olduğu gibi Mercedes pilotlarının arkasında Red Bull’dan Max Verstappen yer aldı.

Kendi evinde yarışan AlphaTauri ile çok iyi bir sezon geçiren Pierre Gasly, oldukça güçlü bir sıralama geçirdi ve Verstappen’in arkasında 4. olarak orta grupta en hızlı isim olmayı başardı.

Renault’dan Daniel Ricciardo 5. olarak pilotlar şampiyonasında dördüncülük, takımlar şampiyonasında ise üçüncülük için avantaj sağladı. Ricciardo’nun arkasında Red Bull’dan Alexander Albon yer aldı.

Bu sene 3. kez kendi evinde yarışan Ferrari’de son bölüme geçmeyi başaran tek isim olan Charles Leclerc ancak 7. olabilirken, onu AlphaTauri’den Daniil Kvyat takip etti.

McLaren pilotları Lando Norris ve Carlos Sainz, son seansın en yavaş isimleri oldular ve 9 ile 10. sıralarda kaldılar.

Formula 1 takviminin 13. mücadelesi olan Emilia-Romagna GrandPrix’si yarın Türkiye saati ile 15.10’da start alacak. Yarış S Sport 2 kanalından canlı izlenebilecek.

 

Yazar

İbrahim Fikirlier

Paylaş

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

shadow

Diğer Yazılar