shadow

Daimler ve onun Çin’li yatırım ortağı BAIC Motor Corporation, Beijing’te yer alan Mercedes-Benz fabrikasını elektrikli araç üretimi için güncelleme konusunda karara vardı. İmza töreninde her iki ülkenin başkanları da yer aldı. Daimler, Beijing Benz Automotive Co. Ltd. (BBAC) ile yeni elektrikli araçlar üretmek üzere fabrikayı güncelleyeceğine dair anlaşma imzaladı.

Daimler’in Çin pazarından sorumlu olan Hubertus Troska “Bugün Çin elektrikli araçlar için büyük bir pazar ve Daimler’de bu ülkenin elektrikli mobilitesini daha geliştirip katkı sağlamasına kendini adamıştır.” şeklinde bir açıklama yaptı. Daimler aynı zamanda BAIC grubunun yardımcı bir firması olan Beijing Electric Vehicle Co. Ltd. (BJEV)’e yeni elektrikli araçlar üretebilmek ve geliştirebilmek için destek vermeyi kabul etti. Daimler, bu firmayı yardımcı bir firma olmaktan çıkardı. BJEV, 2009 yılında BAIC grubu tarafından ve diğer ortaklarla birlikte New Energy Vehicles(Yeni Enerji Araçları) üretmek ve geliştirmek için kuruldu.

Firma, NEVs (New Energy Vehicles) için ve temel yedek bileşenler için araştırma-geliştirme, üretim, satış ve servis sağlıyor. Bugün ise, şirketin ürün portfolyosunda elektrikli araçların 5 çeşit ana modeli bulunuyor. Alman hükümetinin ajandasında olan diğer bir birliktelik ise Volkswagen firmasının Anhui Jianghuai Automobile Co. Firmasi ile yaptığı anlaşma Alman-Çin birlikteliği zirveye ulaşmıştı.

Haber: Soner ÜNLÜER

Yazar

Editör

Paylaş

shadow