shadow

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bulunan Newport Pagnell’deki Aston Martin Works’de uluslararası müzayede evi Bonhams tarafından 18’incisi gerçekleştirilen Aston Martin satışlarında 5 Milyon Sterlin rakamı aşıldı.

Aston Martin Türkiye distribütörü D&D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya’nın da katıldığı müzayedenin yıldızlarından biri sadece üç adet üretilen ve Aston Martin Works tarafından orijinaline uygun olarak steyşına çevrilen 1996 model Aston Martin V8 Sportsman Estate Car oldu. Bu eşsiz ve özel sipariş Aston Martin, 337.500 Sterlin gibi inanılmaz bir rakamdan alıcı buldu.

Etkinliğin bir diğer yıldızı da günün en yüksek rakamı olan 561.500 £’e satılan 1964 model Aston Martin DB5 oldu. Açık artırmada birçok teklif çeken ve otomotiv tarihinin önemli bir parçası olan bu ikonik arabanın yeni sahibi telefon ile katılan bir katılımcı oldu. Diğer klasik “DB” modelleri de yoğun ilgi gördü. 1961 model Aston Martin DB4 “III Serisi” 4.2 Litre Sports Saloon 399.100 £’den alıcı bulurken, 1970 model Aston Martin DB6 Mark 2 Vantage Sports Saloon 382.300 £’e satıldı.

2017 Aston Martin satışlarında daha modern arabalar da satıştaydı. 1989 model Aston Martin V8 Vantage Volante “X-Pack” 7.0 Litre iki istekli katılımcı arasında süren uzun rekabet sonucunda 387.900 £’e satılırken, 1997 model Aston Martin Vantage V600 Coupé 253.500 £’den ve 2000 model Aston Martin Vantage Le Mans Coupé 309.500 £’den alıcı buldu.

Aston Martin Başkan ve CEO’su Dr. Andy PalmerAston Martin olarak mirasımızla gurur duyuyoruz; dolayısıyla müzayedelerde satışa sunulan arabalarımızın tarihçelerini dinlemek çok etkileyiciydi. Görüyoruz ki, araçlarımızın bazılarının gerçekten ilginç yaşamları olmuş.” dedi.

Bonhams Motorlu Araçlar Birimi Başkanı Tim Schofield ise “Aston Martin Works’le 18. yılımızda dahi müzayedemize olan ilgi ve alakanın devam ettiğini görüyoruz. Her zaman müzayedelerindeki çeşitlilikle övünen bir müzayede evi olan Bonhams, tek markanın satışa sunulduğu bu müzayede de aynı çeşitliliği sunabilmekten mutluluk duymuştur. Bu açık artırmada, terkedilip kurtarılmış arabalardan, yarışmaya hazır hafif yarış arabalarına kadar birçok araç Aston Martin ve Lagonda sevenlerin beğenisine sunuldu. 30 Haziran’da gerçekleşecek Festival of Speed satışlarımızda da aynı başarıya ulaşmayı dört gözle bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

2007 yılında üretim Gaydon’a taşındığından beri Aston Martin Works’te yeni araç üretilmiyor. Aston Martin Works o zamandan beri emsalsiz beceri ve deneyimlerini Aston Martin mirasını korumaya adamışken, bu yıldan itibaren yeni bir görev üstlenecek. Geçen yıl, ikonik bir araba olan DB4 G.T.’nin Aston Martin Works tarafından hayata döndürüleceği ve böylece 2007 yılından beri Newport Pagnell’de ilk kez bir Aston Martin araba üretileceği duyuruldu. Aston Martin Works’te bundan böyle sadece yarış amaçlı 25 modelin devam serisi üretilecek.

Yazar

Editör

Paylaş

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

shadow

Diğer Yazılar